Președintele Nicușor Dan a promulgat joi Legea pentru prevenirea și combaterea femicidului și a violențelor care îl preced, indicând că „violența împotriva femeilor este unul dintre cele mai înjositoare și degradante comportamente” și că „acest tip de agresiune a fost mult prea mult timp fie ignorată, fie insuficient abordată, cu consecințe dramatice
Legea femicidului: ce se schimbă și ce rămâne…
Președintele Nicușor Dan a promulgat joi Legea pentru prevenirea și combaterea femicidului și a violențelor care îl preced, indicând că „violența împotriva femeilor este unul dintre cele mai înjositoare și degradante comportamente” și că „acest tip de agresiune a fost mult prea mult timp fie ignorată, fie insuficient abordată, cu consecințe dramatice